آیبی پرنده استرالیایی:

 

 

آیبی پرنده استرالیایی:

 لک لک های سپید گرمسیری در ترجمه Babylon (من نام درست این پرنده را به فارسی نمیدانم در ویکیپدیا هم نیافتم، به انگلیسی Ibis و به عربی ابومنجل)

 

مشخصات:

 

آیبی های سفید استرالیایی با بدن های تقریبا سفید کامل و بیضی شکل و سر و نوک سیاه شناخته شده هستند.سر کاملا بی مو و منقار بلند و خمیده به سمت پایین دارند.در فصل تخمگذاری رنگ پوست قسمت زیر بال از صورتی به قرمز تغییر میکند.پرنده های بالغ ماده کمی از پرنده های نر کوچکترند و منقار کوتاه تری دارند.پرنده های جوان هم شبیه پرنده های بالغند ولی گردنشان پوشیده از پرهای سیاه است.در پروازهای دسته جمعی آیبی ها الگوی پرواز V شکل دارند.

 

 

توزیع:

 

آیبی های سفید استرالیایی به شکل گسترده در شمال و شرق استرالیا زندگی میکنند و فراوانی آنها در غرب استرالیا در حال گسترش است.آیبی ها تا قبل از سال 1950 درغرب استرالیا دیده نشده بودند و درایالت تاسمانیا هم هنوز دیده نشده اند.

 

 

محل زندگی:

 

آیبی های سفید استرالیا را می توان در همه جا به غیر ازمناطق خشک مشاهده کرد. زیستگاه های ترجیحی آنها شامل مرداب ها، تالاب ها، دشت های سیلابی و مراتع است وآنها همچنین  ساکنان موفق پارک های شهری وباغهای استرالیا نیز هستند.

غذای آنها را طیف وسیعی از مواد غذایی شامل هر دو بی مهرگان خشکی زی و آبزی و همچنین پسماندهای غذایی مردم تشکیل میدهد.

غذاهای مورد علاقه آنها خرچنگ و صدف است که پرنده آنها را با نوک بلند خود از ساحل بیرون میاورد.صدف ها را هم با کوبیدن به سطح سخت میشکند.

 

تولید مثل:

 

فصل تخم گذاری معمولا در ملبورن و اطراف آن در اواخر جولای اوایل ماه اوت شروع میشود.نرها مسوولیت درست کردن لانه و دعوت آیبی های ماده به زندگی مشترک را دارند.نرها محل مناسب برای لانه سازی را انتخاب میکنند و لانه هایشان را با تکه های چوب در بیرون و کاه و پرهای نرم در داخل میسازند.لانه ها معمولا در کنار آب ساخته میشوند ولی در پارکها و مناطق مسکونی روی درختها هم لانه میسازند.معمولا زوجهای نر و ماده دو جوجه در سال پرورش میدهند که گاهی در سالهای پربارتر به سه جوجه هم میرسد.

 

 

/ 0 نظر / 150 بازدید