گریت برییر ریف ( تپه های عظیم مرجانی)


  • صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا که در شمال شرقی ساحل استرالیا واقعند بزرگ‌ترین صخره‌های آبی جهان هستند. این صخره‌ها طولی بیش از ۲۰۳۰ کیلومتر دارند و مساحتی حدود ۲۰۷۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می‌دهند. این تنها ساختار موجودات زنده‌است که از فضا قابل مشاهده‌است. صخره‌های آبی توسط بیش از ۴۰۰ گونه از جانوران مرجانی ظریف تشکیل شده‌اند که در آبهایی به عمق ۳۰ متر زندگی می‌کنند. صخره‌های مرجانی با ۱۵۰۰گونه از ماهی‌ها، ۴۰۰۰ گونه از نرم تنان از جمله: صدفهای غول پیکر خوراکی، تعداد زیادی اسفنج، شقایق‌های دریایی، خرچنگ‌ها و کرم‌ها، سرشار از زندگی هستند.
  • جنگلهای مرجانی استوایی از صخره‌های مرجانی معمولاً به عنوان جنگلهای استوایی اقیانوس‌ها یاد می‌شود، زیرا آنها مانند جنگلهای مناطق استوایی، شامل تعداد بسیاری از گونه‌های مختلف هستند. از تعداد ۱۶۰ هزار گونه دریائی شناخته شده، در حدود ۳۵ الی ۶۰ هزار آنان در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند. این گروه جمعاً یک سوم از ۲۵۰۰۰ گونه انواع ماهیها را تشکیل می‌دهد. با این وجود دانشمندان تخمین می‌زنند که ۹۰ درصد از گونه‌هایی که بر روی صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند، هنوز شناسائی نشده‌اند. بسیاری از این گونه‌های ناشناخته احتمالاً بسیار کوچک بوده و در سوراخها و شکافهای موجود در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند.

صخره‌های آبی بسیار ظریفند و به سادگی تخریب می‌گردند و سالها طول می‌کشد تا بازسازی شوند. برای مثال یک مرجان مغزی ۲۰ سال طول می‌کشد تا به اندازه سر یک انسان رشد کند. بیشتر صخره‌های مرجانی دنیا اکنون تخریب شده‌اند و در بعضی مناطق مانند فیلیپین کاملاً نابود گشته‌اند. خطرات عمده‌ای که صخره‌های آبی را تهدید می‌کنند عبارت‌اند از: صنعت توریسم، لایروبی و احیاء زمین جهت ساختن هتلها، فرودگاه‌ها و بندرگاه‌ها، جمع‌آوری مرجان‌ها و صدف‌ها برای یادگاری، ساختن جاده‌ها و خانه‌ها، آلودگی توسط سم دفع آفات و کودهای کشاورزی، تخلیه فاضلابها و نشت سوختها. همچنان که درختان جنگلها قطع می‌شوند خاک و گل و لای توسط باران شسته شده و به صخره‌های آبی ریخته می‌شود و پولیپهای مرجانی ظریف را خفه می‌سازد و صخره‌های آبی را نابود می‌کند.

 

از این تپه های مرجانی در کویینزلند سالانه تعداد بسیار زیادی توریست دیدن میکنند که درآمدی بیشتر از 3 میلیارد دلار نصیب دولت استرالیا می کند. بیشتر نواحی این ریف تحت حفاظت محیط زیست استرالیا هستند و فقط امکان بازدید بخشهایی از آن برای توریست ها وجود دارد.

یک تپه مرجانی که ششصد و پنجاه میلیون سال قدمت دارد و ده برابر تپه های مرجانی گریت باریر(دیواره بزرگ مرجانی) وسعت دارد،در منطقه ای دورافتاده در استرالیا کشف شد.دانشمندان معتقدند این تپه مرجانی که تنها تپه مرجانی با این قدمت در جهان است،ممکن است در بردارنده قدیمی ترین نمونه های زندگی جانوری باشد.این تپه مرجانی را سه دانشمند از ملبورن در جنوب استرالیا کشف کرده اند.تپه مذکور پنج تا ده میلیون سال در یک دوره حاره مابین دو عصر یخی می زیسته است.به گفته دانشمندان این تپه مرجانی هم چنین می تواند تغییرات آب و هوایی دوران نخست شکل گیری زمین را نشان دهد.

 

 

/ 2 نظر / 183 بازدید
عباس

میدرخشی ... میتابی ... اما ... دوری ... " ماه " بودن همین است ...!!! با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. به من هم سز بزنین لدفن ممنون