کروکودیل

 
تاریخچه پرورش کروکودیل در استرالیا

در سرتاسر دنیا، 23 گونه کروکودیل زندگی می کنند، که دو گونه از آنها در استرالیا یافت می شود: کروکودیل آب شور (Crocodylus porosus) و کروکودیل آب شیرین یا جانستون (Crocodylus johnstoni). کروکودیل آب شور در دهانه پوشیده از درخت حرا رودخانه ها در امتداد خط ساحلی شمال استرالیا یافت می شود . حوزه زندگی این جانور تا بیشتر سواحل شمالی رودخانه ها و باتلاق ها نیز کشیده شده است. کروکودیل آب شیرین اکثراً در رودخانه های شمال استرالیا زندگی می کند.

 

کروکودیل آبهای شور:

کروکودیل آب شور

تجارت پوست کروکودیل در استرالیا بعد از جنگ جهانی دوم گسترش غم انگیزی یافت. شکار کروکودیل در اواخر دهه 1940 تا اواسط دهه 1960 در اوج خود بود. در خلال این مدت، حفاظت از محیط زیست و حیات وحش هرگز موضوع نگران کننده و جدی برای مقامات ، مردم و صاحبان زمین نبود. کروکودیل ها حیوانات موذی و مزاحم محسوب می شدند و برای صاحبان زمین و مزارع ارزشی نداشتند. اهمیت حفظ جمعیت کروکودیل ها برای مردم روشن نبود. بعلاوه، کروکودیل ها غالباً در نواحی زندگی می کردند که برای اکثریت مردم قابل دسترس بود؛ بدین معنا که هرکسی می توانست اسلحه دست بگیرد و کروکودیل ها را نشانه بگیرد. در این میان، بر روی تأثیر منفی جمعیتی کروکودیل ها نظارتی در کار نبود و هیچ برنامه مدیریتی برای حفظ زیستگاه این گونه در معرض انقراض وجود نداشت.

در اواخر دهه 1960، مقامات محیط زیست استرالیا دریافتند که شکار بی رویه کروکودیل آب شور باعث کاهش چشمگیر جمعیت آنان شده است، تا حدی که خود صنعت پرورش کروکودیل هم در ورطه ی ورشکستگی است. با تلاش ها و پیگیری های طرفداران محیط زیست و خود شکارچیان، کروکودیل ها از طرف دولت تحت قانون حفاظت کامل درآمدند.

کروکودیل آب شیرین در سال 1962 در غرب استرالیا، در سال 1964 در مناطق شمالی و در سال 1974 در کوئینزلند حفاظت شده اعلام گردید. کروکودیل آب شور هم در سال 1970 در غرب استرالیا، در سال 1971 در مناطق شمالی و در سال 1974 در کوئینزلند گونه تحت حفاظت قلمداد گردید.

 

کروکودیل آبهای شیرین:

کروکودیل آب شیرین استرالیایی

پرورش کروکودیل در سال 1972 طی اقدامی توسط دولت مرکزی در منطقه بومیان استرالیا در امتداد رودخانه ادوارد در شمال کوئینزلند آغاز شد. هدف از این پروژه ایجاد اشتغال برای بومیان نواحی دورافتاده استرالیا بود و هرکسی که کروکودیل های کوچک آب شور را، که در آن زمان در کوئینزلند تحت حفاظت نبودند، شکار می کرد، مبلغی به او پرداخت می شد. در مقام ایجاد اشتغال، این طرح موفق عمل کرد. با این وجود، طی مدتی که این طرح تحت نظارت دولت به کار خود ادامه می داد، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نبود. هم اکنون این طرح تحت مدیریتی صحیح و شایسته، بعنوان صنعتی مستقل و بخشی مجزا به کار خود ادامه می دهد.

در مناطق شمالی استرالیا، گله داری کروکودیل در سال 1983 آغاز شد. گله داری کروکودیل بدان معنا که تخم های کروکودیل از طبیعت جمع آوری شده، داخل مزارعی تحت نظارت افراد متخصص مراقبت و پرورش می یابند. جمع آوری تخم ها تنها با اخذ مجوز از مرجع رسمی امکانپذیر است و در این میان حق و حقوق صاحبان زمین نیز حفظ می شود. آزمایش ها و نظارت هایی که در سال های 1984 تا 1989 بر روی گله داری کروکودیل انجام شد، مؤید این مطلب است که جمع آوری تخم ها هیچ لطمه ای به جمعیت وحشی کروکودیل های استرالیا وارد نکرده است. از اینرو، اهمیت این روش حفظ و نگهداری کروکودیل دوچندان شده است و به صنعتی صادراتی و دارای ارزش تجاری بدل گشته است.

 

مزارع پرورش کروکودیل در استرالیا:

 

مزارع کروکودیل استرالیا

در سال 1991، تعداد چهارده مزرعه پرورش کروکودیل در استرالیا فعالیت می کردند که در مجموع از 30.000 کروکودیل آب شور و 19.000 کروکودیل آب شیرین نگهداری می کردند. در سال های 1989 تا 1990، ارزش تجاری صنعت پرورش کروکودیل در حدود یک و نیم میلیون دلار تخمین زده شد. در سال 1997، هفده مزرعه پرورش کروکودیل (7 عدد در کوئینزلند، 8 عدد در مناطق شمالی و 2 عدد در غرب استرالیا) با داشتن مجوز رسمی فعالیت می کردند که در مجموع حدود 50.000 کروکودیل را در مزارع خود جای داده بودند. در سال 1998، ارزش تجاری این صنعت در فروش گوشت و پوست حیوان به ارزش تقریبی سه میلیون دلار در سال رسید. در سطح جهانی در همان سال، ارزش تجاری این صنعت به حدود 200 میلیون دلار در سال افزایش یافت. در استرالیا، صنعت گردشگری نیز در کنار پرورش کروکودیل برای صاحبان مزارع منبع درآمد است که البته سود اقتصادی آن چندان چشمگیر نیست.

 

مصرف گوشت تمساح:

در بعضی کشورها مانند آمریکا ،استرالیا، چین ، ژاپن ، تایلند و افریقای جنوبی و همچنین کوبا از گوشت تمساح به عنوان غذا استفاده می شود. گوشت تمساح سفید رنگ است و مواد غذایی آن به طور مطلوبی با گوشت‌های سنتی قابل مقایسه است البته میزان کلسترول آن نسبت به گوشتهای دیگر بسیار کمتر است. گوشت تمساح ترد است .

کروکودیل ها اسم خود را از یونانیان گرفته‌اند که آنها را در رودخانه نیل مشاهده کرده‌اند. یونانی‌ها آنها را کروکودیلوس نامیدند، یک کلمه ترکیبی کروک که به معنی سنگ‌های کناره رودها و دریلوس که به معنی "کرم" است. یونانیها این حیوانات را " کرمهای سنگ" نامیدند، چون کروکودیل‌ها بر روی سنگهای کناره‌های رودخانه‌ها در آفتاب دراز می‌کشند.

بچه تمساح‌ها کروموزومهای جنسی ندارد و برخلاف انسان جنسیت این حیوان بطور ژنتیکی تعیین نمی‌شود. جنسیت با درجه حرارت تعیین می‌شود که نرها در حدود 31.6 درجه سانتیگراد و ماده‌ها در درجه حرارت کمی پایین تر یا بالاتری بوجود می‌آیند. دوره متوسط خوابیدن بر روی تخمها در حدود 80 روز است و آن همچنین بستگی به درجه حرارت محیط دارد.

/ 0 نظر / 143 بازدید