اولورو

 

 

 

 

 

 

اولورو (Uluru) که با نام صخره آیرز (Ayers Rock) نیز شناخته می‌شود، یک سنگ ماسه ای عظیم در بخش جنوبی قلمرو شمالی در استرالیای مرکزی است.
این صخره در 335 کیلومتری جنوب غربی شهرک آلیس اسپرینگز (Alice Springs) واقع شده و از مسیر جاده 450 کلیومتر فاصله دارد.

کاتا جوتا (Kata Tjuta) و اولورو دو بخش مهم و تماشایی «پارک ملی اولورو – کاتا جوتا» را تشکیل می دهند. اطراف این سازه ماسه ای پر است از چشمه سارها، گودال های آب، غارهای سنگی و آبشارهای مسحورکننده.
این صخره گنبدی شکل از نوع خاصی از سنگ های رسوبی به نام کنگلومرا (conglomerate) تشکیل شده است

این نوع سنگ متشکل از سنگریزه های جامد سخت در بافتی از مواد نرم است که می تواند ماسه، مخلوط ماسه و رس یا کربنات باشد.
شکاف ها و غارهای موجود در این سازه سنگی عمدتاً توسط جریان آب به وجود آمده است.
اگرچه « اولورو» در یک منطقه خشک واقع شده است ولی در فصل بارندگی در اطراف و بالای آن مقدار زیادی آب باران جمع می شود که با جاری شدن این آب ها به سمت پایین، آبشارهای زیبایی پدیدار می شود.

این پارک ملی با مساحت ۱۳۲،۵۶۶ هکتار، قسمتهای مرکزی استرالیا را پوشانیده است و مالکیت آن در دست بومیان آنانگو می باشد. این پارک دارای ویژگیهای ژئولوژیکی و تغییرات ویژه رویه زمین که در به سبب عوامل طبیعی ایجاد شده، است که از آن جمله می توان به صخره دیدنی اولورو(اِیرز راک - Ayres Rock) و کاتا جوتا (اُلگاس - The Olgas) اشاره کرد.

این پارک با همکاری سازمان پارکهای استرالیا و بومیان آنانگو نگاه داری می شود. هزاران سال است که اولورو به عنوان مرکز روابط مذهبی، فرهنگی، محلی و اقتصادی بومیان بیابان های غربی شمرده می شود. درازای این صخره ۳۴۰ متر و محیط آن ۴/۹ کیلومتر است.

کاتاجوتا Kata Tjuta به زبان محلی به معنی "سرهای زیاد" است و ساختمان این صخره از ۳۶ گنبد شیبدار تشکیل شده است.
قله اُلگاس با ارتفاع۵۰۰ متر بلندترین نقطه آن است.


   + Jelveh Kia - ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۱٢/۱۸